26 stycznia 2025: Niedziela Słowa Bożego i Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

1



Niedziela Słowa Bożego – nadzieja w Słowie Bożym

W Roku Jubileuszowym, motywem VI Niedzieli Słowa Bożego, wybranym przez papieża Franciszka, są słowa z Psalmu 119: „Pokładam nadzieję w Twoim Słowie”. Jak przypomina ks. prof. Mirosław Wróbel, moderator Dzieła Biblijnego w archidiecezji lubelskiej, celem tego dnia jest budzenie świadomości znaczenia Pisma Świętego w życiu wiernych.

Diecezjalne obchody w archidiecezji lubelskiej miały miejsce w parafii Trójcy Świętej w Lublinie, gdzie Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik. Hierarcha podkreślił, że każda Msza Święta jest uroczystością Słowa Bożego, które daje wiernym światło i nadzieję na codzienność.

Niedziela Słowa Bożego jest zachętą do regularnego obcowania z Biblią. Wierni podkreślają, że Pismo Święte stanowi przestrzeń, w której znajdują wskazówki i odpowiedzi na życiowe pytania. Jak przypomina ks. Wróbel, św. Augustyn obrazowo opisywał Biblię jako las pełen tajemnic i skarbów, zapraszając do odkrywania jej piękna w modlitwie i kontemplacji.

Słowo Boże, jako przestrzeń budowania jedności, wpisuje się również w zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, przypominając o znaczeniu wspólnej modlitwy i współpracy w duchu Ewangelii.

Dzień Islamu – most dialogu międzyreligijnego

Tego samego dnia obchodzony jest także XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce, którego hasłem w tym roku jest: „Chrześcijanie i muzułmanie: razem wobec przemocy popełnianej w imię religii”. Inicjatywa ta, ustanowiona przez Konferencję Episkopatu Polski w 2001 roku, sprzyja pogłębianiu dialogu i budowaniu wzajemnego zrozumienia między wyznawcami obu religii.

Centralne obchody odbędą się w Warszawie, a ich głównym punktem będzie odczytanie przesłań chrześcijan i muzułmanów, podkreślających potrzebę współpracy na rzecz pokoju i przeciwdziałania aktom przemocy motywowanym religijnie. Dzień Islamu, obchodzony na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, przypomina także o wartości dokumentu soborowego „Nostra aetate”, który promuje dialog międzyreligijny i wzajemny szacunek.

Znaczenie jedności w różnorodności


26 stycznia to dzień, który zachęca do głębszego zanurzenia się w duchowość oraz budowania mostów zrozumienia i pokoju. Zarówno Niedziela Słowa Bożego, jak i Dzień Islamu wskazują, że w różnorodności można znaleźć wspólne wartości, które jednoczą ludzi w duchu wzajemnej miłości, dialogu i nadziei.

źródła:
https://www.niedziela.pl/artykul/109126/Niedziela-Slowa-Bozego
https://lublin.gosc.pl/doc/9127218.Bierz-i-czytaj



Wesprzyj nas

Spotkanie Młodych w Garbowie ma miejsce także dzięki ofiarności naszych darczyńców i sponsorów.

Jeśli chcesz wspomóc nas w dalszej pracy, możesz dokonać wpłaty na poniższe konto:

33 7061 0006 0610 4172 5244 0001

w tytule prosimy wpisać: Darowizna na SMAL


Centrum Duszpasterstwa Młodzieży
Archidiecezji Lubelskiej
ul. Filaretów 7,
20-609 Lublin
Uczestnicy SMAL słuchający konferencji
Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com